انعکاس

این جهان  کوه   است و  فعل  ما  ندا 
سوی    ما     آید    نداها     را     صدا 
فعل   تو    کان   زاید   از    جان و تنت 
همچو     فرزندی      بگیرد      دامنت 
پس تو را هر غم که  پیش   آید  ز درد 
بر کسی تهمت منه،  بر  خویش  گرد 
فعل توست این غصه‌های دم  به دم 
این     بود      معنای    قَد جَفَّ القَلَم!

 

چه زیبا جناب مولوی این شاعر بلند آوازه ایرانی و استاد اخلاق کیفیت زندگی ما را به فرزندی نامشروع تشبیه کرده است که پس از تولد دامن ما را می گیرد و ما را پدر خود می داند ولی ما انکار می کنیم و او را نامشروع  و از دیگران می دانیم فرزندی که حاصل فعل ماست اما ما غافلیم توجه داشته باشید فرزند چه از لحاظ شکل ظاهر و چه از لحاظ ژنتیک پدر خور را  میشناساند و فقط دامن پدر خود را می گیرد پس به محض اینکه گرفتار مشکلات شده ایم بایستی به خود بگوییم اگر مقصر این مشکلات ما نیستیم پس چرا دامن ما را گرفته است؟

 

چه خوب است حالا که ما در کشوری زاده شده ایم که دارای گنجینه های وسیع اخلاقی  همچون مثنوی معنوی مولوی ، گلستان سعدی ، غزلیات حافظ رباعیات خیام و ... است که همگی در حال حاضر توسط دانشمندان غرب و شرق برای ساختن فرهنگ و اخلاق مردم کشورشان استفاده می شود این نعمتها را قدر بدانیم و با بهره گیری از آنها اخلاق و نگاه خود به دنیا را اصلاح کنیم تا وقت آمدن آینده از روی تکبر و خودخواهی و در عین بیچارگی دیگران را مسئول مسائل ناخوشایند زندگیمان ندانیم.

 

/ 18 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
جا مونده از شهدا

سلام قبل از هر چیزی سعی شما با این شرایط قابل تحسین است و بس شهداء دعـــا گویتان انشاالله... ذکر تعجيل فرج ، رمز نجات بشر است/ ما برآنيم که اين ذکر جهاني گردد اللّهم عجل لوليک الفرج [گل]

انسان

سلام ممنون از پستتون. راستی کم پیدا؟

سحر

اوهو اعتماد به نفس

سحر عبدالهی

آفاین پسر به خوب نکته ای اشاره کردی

امیر یزدان

سلام به دوست عزیزم فقط خواستم با اجازتون یک نکته اضافه کنم به مطلبی که نوشته بودید، مولانا معمولا از کلمات و حکایتهایش به عنوان ابزار برای بیان یک مقصود فکریش استفاده میکند و فقط هم قابل استفاده برای همون فکر است، برای فهم بهتر باید واقعا به همون شرایطی که مولانا قصد بیان داشته فکر کرد نه بیشتر نه کمتر. مثل همین چند بیتی که شما نوشته اید، مولانا با این مثال به راحتی در مورد بازخورد اعمال خود انسان صحبت کرده است و این یعنی باید درک بشه که مولانا فعلا در اینجا فقط قصدش بازگو کردن بازخورد اعمال ماست که در زندگی تاثیر داره، مثلا میتونیم در همین چند بیت به این نکته اشاره کنیم که خیلیها هستند که خانواده خوبی ندارند اما فرزندان خوبی دارند یا عده ای که خانواده خوبی دارند ولی فرزند خوبی ندارند، مثال بارزش پسر حضرت نوح است که پدر در مقام نبوت بود. پس باید یادمون باشه قصد مولانا فقط بیان بازخورد رفتارهاست نه تعمیم این ابیات به همه چیز بصورتی که در همه چیز صدق کنه.

سما

دقیقا منم با شما موافقم [لبخند]

mahsa

[تایید]سلام اقا مرتضی ممنون از اینکه ب وبم سر میزنین.[گل]

عمه

سلام.آقا مرتضی کم پیدایی ...چی شده حاجی شدی سرت شلوغه؟[گل]اشکال نداره زنده باشی[گل][گل]

علی

سلام عالی بود آقا مرتضی . . . [گل][گل][گل]